Aktualności

2017-10-11

Podsumowanie sezonu 2017

Koniec sezonu, czas podsumowań. Ekipa Voster Uniwheels kończy swój pierwszy sezon działania jako zawodowa grupa kolarska. 32 wyścigi na szosie, 64 dni wyścigowe i 37 razy na podium… Liczby mówią same za siebie.

Sezon na polskich szosach ruszył na przełomie marca i kwietnia, a wyścigiem inaugurującym ściganie była etapówka Hellena Tour. Już podczas pierwszego wyścigu biało-zieloni zawodnicy pokazali się na podium, ponieważ Dawid Czubak wywalczył koszulkę najlepszego młodzieżowca. Później przyszła pora na tradycyjne wiosenne wyścigi: kryterium w Dzierżoniowie oraz Ślężańskiego Mnicha. W końcu nadszedł pierwszy duży sukces – trzecie miejsce Adama Stachowiaka w Grand Prix Węgier po długiej walce w ucieczce.

Maj i początek czerwca to wyścigi etapowe: Szlakiem Grodów Piastowskich, Bałtyk-Karkonosze Tour, Szlakiem Walk Majora Hubala i Małopolski Wyścig Górski. W drugiej z etapówek znów swój czas miał Adam Stachowiak, który wykręcił trzeci czas w czasówce na Przełęcz Okraj i skończył jako trzeci w klasyfikacji generalnej wyścigu. W rywalizacji Szlakiem Walk Majora Hubala niewiele zabrakło do podium i Adam Stachowiak skończył wyścig z czwartym miejscem. Natomiast Małopolski Wyścig Górski ekipa ukończyła z dwoma wygranymi klasyfikacjami: najaktywniejszego (Mateusz Komar) i najlepszego górala (Adam Stachowiak). Mateusz Komar ponownie pozytywnie zaskoczył zajmując drugie miejsce w klasyku UCI Korona Kocich Gór.

Szosowe mistrzostwa Polski w Gdyni wszyscy zapamiętają jako ciężkie i mokre wyścigi ze startu wspólnego. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się Mateusz Nowaczek, który pojechał po czwarte miejsce i dostarczył kibicom masę emocji oraz orlicy, bardzo waleczni na trasie. Adam Stachowiak stanął dwa razy na podium w klasyfikacji akademickiej.

Z pewnością największym sukcesem ekipy w tym sezonie było zwycięstwo Mateusza Komara w Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków. Mateusz finiszował z trzecią lokatą na trzecim etapie i wygrał etap „królewski”, czym przypieczętował triumf w klasyfikacji generalnej. Co więcej, Adam Stachowiak skończył wyścig jako trzeci, a Michał Podlaski – czwarty. Ekipa Voster Uniwheels wygrała też klasyfikację drużynową.

W lipcu i sierpniu zawodnicy już regularnie meldowali się na podium wyścigów jednodniowych i kryteriów, w tym na najwyższym jego stopniu w Tychach. W międzyczasie kibicowaliśmy Adamowi Stachowiakowi walczącemu w Tour de Pologne wraz z kadrą Polski, a Krzysztof Parma wywalczył mistrzostwo Polski policjantów.

Drugim najważniejszym osiągnięciem zespołu obok zwycięstwa w WSiO był srebrny medal Górskich Mistrzostw Polski wywalczony przez Adama Stachowiaka. W Wysowej po ucieczce przez większość wyścigu, zawodnik Voster Uniwheels ustąpił jedynie Mateuszowi Taciakowi z CCC Sprandi, a Michał Podlaski finiszował na dobrym, szóstym miejscu.

We wrześniu rywalizacja przeniosła się do Czech, gdzie kolarze walczyli w dobrze obsadzonych wyścigach etapowych: Okolo Jiznich Cech oraz East Bohemia Tour. Było trochę pechowo i nie wszystkie cele zostały spełnione, ale ponownie na dwóch najwyższych stopniach podium przyszło stanąć Adamowi Stachowiakowi i Mateuszowi Komarowi podczas kryterium w Elblągu. Ostatnim startem na polskich szosach były mistrzostwa Polski par, w których młodzieżowy duet Szymon Krawczyk i Dawid Czubak otarł się o podium, zajmując ostatecznie czwarte miejsce wśród orlików. Dobrym podsumowaniem startów na polskich szosach jest trzecie miejsce w drużynowej klasyfikacji ORLEN Pro Liga organizowanej przez Polski Związek Kolarski.

W ciągu sezonu zawodnicy startowali nie tylko w barwach klubowych, ale także jako reprezentanci kraju. Adam Stachowiak godnie reprezentował biało-czerwone barwy podczas Tour de Pologne, a Dawid Czubak i Szymon Krawczyk startowali wraz z kadrą Polski na torze.

Poza szosą…

Chociaż działalność grupy Voster Uniwheels skupia się głównie na ściganiu na szosie, ekipą jesteśmy także poza nią. Kilka wydarzeń z tego sezonu poza wyścigami szosowymi:

  • Dawid Czubak i Szymon Krawczyk z sukcesami ścigali się na torze. Wywalczyli złoty i srebrny medal młodzieżowych mistrzostw Polski w wyścigu omnium, a także cztery medale mistrzostw Polski elity, w tym tytuł mistrza Polski elity w wyścigu eliminacyjnym dla Szymona Krawczyka. W barwach kadry narodowej trzy razy stawali na podium w Grand Prix Polski oraz wywalczyli brąz młodzieżowych mistrzostw Europy w wyścigu drużynowym na dochodzenie.
  • Jednym z najcięższych wydarzeń był wypadek Przemysława Sobieraja podczas Grand Prix Słowacji. W wyniku kraksy Przemek złamał miednicę, musiał poddać się operacji i mozolnej rehabilitacji. Na szczęście wrócił już na rower i mamy nadzieję dalej widzieć go w akcji.
  • Z kolei Mateusz Nowaczek po zakończeniu sezonu zaliczył najważniejszy „start” w życiu prywatnym i wstąpił w związek małżeński.

Co dalej?

Chociaż to dopiero październik, myślami jesteśmy już na początku przyszłego sezonu. Kolarze mają chwilę oddechu, mogą spędzić więcej czasu z bliskimi i pozwolić sobie na małe wakacje. Wkrótce przyjdzie czas na rozpoczęcie spokojnej pracy nad formą z myślą o przyszłorocznych wyścigach. Trwają rozmowy ze sponsorami, partnerami i zawodnikami, aby na wiosnę 2018 ekipa stanęła na starcie silna i dobrze przygotowana. Szczegóły już wkrótce!

Wróć

Kontakt